Informacja Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku - Wydobycie piasku lub żwiru.
Szanowny Właścicielu
Jeżeli chcesz wykorzystać piasek lub żwir, który występuje w granicach własności gruntowej (Twojej posesji) możesz ALE nie wydobywaj bezprawnie, nie wydobywaj bez koncesji, nie wydobywaj bez zgłoszenia.
Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku podjął kampanię edukacyjno-informacyjną pod nazwą #StopNielegalnejEksploatacji, która ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie możliwości, warunków i niebezpieczeństw, wydobywania kruszyw z przeznaczeniem dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej a zarazem eliminację powszechnego procederu prowadzenia wydobywania kruszyw bez wymaganej koncesji.
Informuję, że posiadając na własnej nieruchomości gruntowej piasek lub żwir, można je wydobywać zachowując warunki wynikające z obowiązujących przepisów prawa.
Istnieje możliwość wydobywania bez koncesji piasków i żwirów przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej z nieruchomości stanowiącej przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), jeżeli jednocześnie wydobycie:
- nie będzie większe niż 10m3 w roku kalendarzowym,
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości,
- wykonywane będzie bez użycia środków strzałowych,
bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną.
Wydobywanie kopalin (piasku i żwiru) w większej ilości (powyżej 10m3 w roku kalendarzowym) jest również możliwe, ale po uzyskaniu koncesji wydanej przez właściwego miejscowo starostę lub marszałka województwa.
Prawo geologiczne i górnicze (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r., poz. 633, ze zm.), reguluje ww. zagadnienia. Określa jednocześnie warunki legalności wydobywania piasku i żwiru na własne potrzeby — osoby fizycznej. Wówczas wymagane jest dokonanie ZGŁOSZENIA z 7 dniowym wyprzedzeniem podjęcia wydobycia, na piśmie do właściwego organu nadzoru górniczego — w tym przypadku Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.
Dopełnienie obowiązku ZGŁOSZENIA wydobywania kruszywa, pozwala uniknąć kary w postaci naliczenia podwyższonej opłaty eksploatacyjnej, która naliczana jest jako 40 krotność tej opłaty.
Opłata podwyższona naliczana za wydobywanie kopaliny - kruszywa - bez wymaganej koncesji.
Opłatę podwyższoną ustala się w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej bez koncesji kopaliny.
Zgłaszając zamiar wydobycia - wydobywasz kruszywo legalnie.
Formularz zawiadomienia o zamiarze podjęcia wydobycia piasków i/lub żwirów z przeznaczeniem dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej jest dostępny na naszej stronie internetowej (BIP Wyższy Urząd Górniczy w zakładce Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku - sposoby przyjmowania i załatwiania spraw).