220 lat gornictwa

 

Mapa dojścia - pobierz

Zapraszamy aktywnych liderów lokalnych, działaczy społecznych, członków organizacji obywatelskich oraz pozostałych aktywnych wolontariuszy i społeczników, zrzeszonych w organizacjach pozarządowych (stowarzyszenia, fundacje) lub grupach nieformalnych mieszkańców do kolejnej edycji  konkursu  Działaj Lokalnie X. Jeśli masz ciekawy pomysł oraz grupę aktywnych sąsiadów, partnerów czy współpracowników i jednocześnie chcesz zadziałać na rzecz dobra wspólnego dla swojej dzielnicy, osiedla, sołectwa czy gminy…. Zapoznaj się z Regulaminem konkursu, złóż wniosek, pozyskaj grant i zrealizuj inicjatywę społeczną.

Kwota wnioskowanej dotacji to nawet 6000 zł na projekty, które mogą trwać do 31 grudnia 2017 r.

W X edycji Programu „Działaj Lokalnie” wspierane będą projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego i które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych oraz poprawie jakości życia.  Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

W ramach konkursu przewidywane jest przyznanie dotacji na 3-6 miesięczne projekty, które:

  • zakładają współdziałanie mieszkańców, dzięki któremu możliwe jest osiąganie celów o charakterze dobra wspólnego,
  • wynikają z konkretnych potrzeb danej społeczności, mają jasno określony cel, dobrze zaplanowane działania, mierzalne rezultaty i rozsądne koszty realizacji,
  • przewidują takie działania, które będą kierowane do określonej grupy odbiorców, a jednocześnie będą służyć całej społeczności, będą realizowane wspólnymi siłami mieszkańców i instytucji życia lokalnego – samorządów, przedsiębiorców i organizacji społecznych,
  • będą umiejętnie i w sposób przemyślany angażowały zasoby lokalne – naturalne, społeczne, ludzkie i finansowe.

W konkursie nie będą finansowane działania akcyjne i jednorazowe wydarzenia (trwające krócej niż 3 miesiące) oraz projekty, które z roku na rok powielają te same działania.

Organizacje oraz grupy nieformalne, które poszukują inspiracji do działania, mogą skorzystać z doświadczeń poprzednich grantobiorców Programu „Działaj Lokalnie”, dostępnych na stronie: www.dzialajlokalnie.pl . Część z nich to uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem mogą być zastosowane w każdej polskiej gminie, dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z dobrymi praktykami Programu.
 

Termin  składania  wniosków: od 23 maja do 24 czerwca 2017 r. tylko za pośrednictwem generatora wniosków: http://system.dzialajlokalnie.pl/

Konkurs jest realizowany w ramach programu „DZIAŁAJ LOKALNIE X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundusz Lokalny Ramża we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Zarząd Fundacji Fundusz Lokalny RAMŻA

Generator wniosków: http://system.dzialajlokalnie.pl/

Urząd Gminy Gaszowice, przypomina przedsiębiorcom o obowiązku dokonania opłaty (II RATA) za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż/podawanie napojów alkoholowych w roku 2017 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja 2017 r. Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Gminy Gaszowice: Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, nr: 56 8470 0001 2040 0051 5025 0001 z uwzględnieniem na dowodzie opłaty adresu placówki oraz okresu za jaki jej dokonano.

OG-BR.0002.5.2017

ZAWIADOMIENIE

Przewodniczący Rady działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) zwołuje na dzień 25.05.2017 r. o godz. 16:00 sesję Rady Gminy Gaszowice w sali Ośrodka Kultury i Sportu w Gaszowicach, przy ulicy Rydułtowskiej 7.

Więcej

Wystarczy tylko zaproponować sposób na czyste powietrze, wypełnić ankietę i można wygrać czujnik czadu (400 czujników tygodniowo), a dodatkowo głosując na Gminę Gaszowice, można wygrać oczyszczacz powietrza dla przedszkola w twojej okolicy.
Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępne są na stronie internetowej:
http://oddychajpowietrzem.pl/konkurs

konkurszklimatem

Urząd Gminy Gaszowice informuje, że od 15 maja 2017 roku wystąpią liczne utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane przebudową skrzyżowania ulic Rybnickiej, Rydułtowskiej, Wiejskiej i Rudzkiej w Gaszowicach. Zakończenie robót drogowych planowane jest w miesiącu sierpniu br.
Prosimy o stosowanie się do wprowadzonej czasowej zmiany organizacji ruchu.

roboty

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz zaprasza 19 maja 2017 r. w godzinach od 20:00 do 24:00 na Czernicką Noc Muzeów. Tym razem będziemy odkrywać tajemnicę gipsowych kryształów. Impreza plenerowa. Wstęp wolny.

Noc muzeów

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz zaprasza 15 czerwca 2017 r. do udziału w IV biegu ulicznym oraz III biegu dziecięcym. Zapisy trwają do 29 maja 2017 r. Szczegóły na www.sdlspichlerz.pl

bieg

OSP Gaszowice ogłasza zbiórkę darów na rzecz bezdomnych zwierząt z pobliskiego schroniska Schronisko Dla Zwierząt w Rybniku!

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

Schronisku potrzebne są:
– sucha karma dla psów i kotów - BARDZO PILNIE POTRZEBNA!
– karma w puszkach dla psów i kotów
– żwirek dla kotów
– miski
– koce, legowiska, dywany, ręczniki
– obroże, smycze
– szampony, szczotki, grzebienie

Dary można przynosić do remizy OSP Gaszowice ul. Rydułtowska 69 w terminie 15 i 22 maja w godz.od 18:00 do 19:30 w pozostałe dni kontakt z naczelnikiem tel. 665 757 767.

http://www.schronisko.rybnik.pl/jak-pomoc/

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku serdecznie zaprasza do udziału w XVIII Targach Pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy, które odbędą się dnia 10 maja 2017 r. w godzinach od 10.00 do 12.00 w sali Cechu Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku ul. Wysoka 15/17 (Okrąglak).

Targi Pracy organizowane są pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery oraz Starosty Powiatu Rybnickiego Damiana Mrowca.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Dziale Pośrednictwa Pracy tel. 32 4221623, 4226095 wew. 226, 218.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

plakat targi pracy

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym nt. możliwości uzyskania wsparcia w ramach Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”.
1. Dla Wnioskodawców zainteresowanych podjęciem lub rozwojem działalności gospodarczej
2. Dla Wnioskodawców zainteresowanych uzyskaniem wsparcia w zakresie promocji zasobów obszaru

Spotkanie odbędzie się 9 maja o godz. 17.00 w Domu Kultury w Rzuchowie, ul. K.Miarki 8 B.

Spotkanie poprowadzi pracownik LGD. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy.

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz zaprasza 13 maja 2017 r. o godz. 18:00 do czernickiego zamku. Ten wieczór będzie niezwykły z uwagi na wizytę z zaświatów szalonej Vali von Roth.

Cmentarz rybnickich protestantów kryje ciała kochanków, których związek wstrząsnął w drugiej połowie XIX wieku prawie całym Górnym Śląskiem. Leciwy już baron von Roth z Czernitz poślubił młodszą o przeszło czterdzieści lat Albinę Adamietz. Różnica wieku nie była jednak źródłem skandalu, a chłopskie pochodzenie pięknej wybranki niemieckiego szlachcica. Na domiar złego, baron odprawił z posiadłości swą wieloletnią towarzyszkę wraz z ośmiorgiem dzieci. Najstarsze z nich z zemsty postanowiły zabić wiarołomnego ojca...
"Opowieści czernickie Vali von Roth" przedstawiają historię prawdziwą, która po dziś dzień wzbudza gwałtowne uczucia wśród potomków barona. Czytelnik będzie towarzyszył budowie najstarszego tunelu w Polsce, spotka przemysłowców tworzących dobrobyt regionu, poczuje grozę walk pierwszej wojny światowej. Znajdzie się nawet w chińskim Zakazanym Mieście, a także wśród śląskich górników w Westfalii i na rybnickim rynku, tuż obok Józefa Piłsudskiego.

Bądźcie z Nami - o tym wszystkim opowie nam dr Jan Krajczok i otworzy oczy tym, którzy jeszcze nie zdołali dostrzec niesamowitości historii Górnego Śląska.

opowiesci czernickie

Gminny Dzień Dziecka

Zapraszamy mieszkańców Gminy Gaszowice do głosowania w sklepach Tesco w Rybniku i  Rydułtowach na inicjatywę budowania bezpiecznej przestrzeni w Ośrodku Kultury w Czernicy. Robiąc zakupy poproście o żeton i oddajcie swój głos na Stowarzyszenie Spichlerz ( urna w kolorze niebieskim). Głosowanie trwa od 11 maja do 7 czerwca 2016 r.

Serdecznie  zapraszamy na coroczne, rodzinne świętowanie podczas V Pikniku Historycznego, który odbędzie się 26 maja 2016 r. na terenie Ośrodka Kultury "Zameczek" w Czernicy od godz. 15.00. W planie gra terenowa dla najmłodszych, spektakl teatralny, koncerty, wystawa fotografii, lokalna gastronomia oraz start biegów ulicznych.

piknik

Urząd Gminy Gaszowice, przypomina Przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych, że 31 maja 2016 r. mija termin dokonania wpłaty II raty opłaty rocznej za korzystanie z zezwoleń w roku bieżącym.

Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Gminy Gaszowice: Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, nr: 56 8470 0001 2040 0051 5025 0001 z uwzględnieniem na dowodzie opłaty adresu placówki oraz okresu za jaki jej dokonano.

Niedokonanie wpłaty w terminie wyznaczonym przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (niezależnie od przyczyn), skutkuje wygaśnięciem zezwolenia lub naliczeniem opłaty dodatkowej.

Pozostały 3 wolne miejsca. Termin rekrutacji uzupełniającej dla dzieci z terenu gminy Gaszowice w dniach 1-7.06.2016 r.

OG-BR.0002.5.2016

ZAWIADOMIENIE

Przewodniczący Rady działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446) zwołuje na dzień 30.05.2016 r. o godz. 15:30 sesję Rady Gminy Gaszowice w sali Ośrodka Kultury w Czernicy, przy ulicy Wolności 39.

Więcej

Sportowy Turniej Miast i Gmin

Gmina Gaszowice serdecznie zaprasza  zainteresowanych do udziału w VIII Europejskim Tygodniu Sportu dla Wszystkich. Od 26 maja do 1 czerwca (od Dnia Matki do Dnia Dziecka) w każdym sołectwie organizowane będą przedsięwzięcia sportowe zachęcające do aktywizacji ruchowej. Mamy nadzieję, ze każdy znajdzie coś dla siebie. W tegoroczną edycję zaangażowały się ośrodki kultury, szkoły, przedszkola,  kluby sportowe, organizacje pozarządowe, świetlice środowiskowe, harcerze oraz młodzieżowa drużyna pożarnicza. „Repertuar” imprez jest bardzo zróżnicowany i ma na celu:
- promowanie aktywności ruchowej jako najlepszej formy spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia oraz integracji rodzinnej,
- uświadomienie potrzeby systematycznego ćwiczenia u osób nieaktywnych ze wszystkich środowisk, grup zawodowych i społecznych, osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej, w tym również niepełnosprawnych,
- rozbudzanie postaw prospołecznych i obywatelskich, zmierzające do angażowania przy organizacji imprez jak największej liczby wolontariuszy,
- poszerzenie i wzmocnienie współpracy władz samorządowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, placówek oświatowo-wychowawczych w obszarze sportu powszechnego i promowania zdrowego trybu życia.

Wasza aktywność to sprzęt sportowy dla Naszych obiektów sportowych
Zapraszamy do udziału!

Kalendarz planowanych imprez turniejowych – pobierz
Zgłoszenie - pobierz

 

Zmiana w kalendarzu Europejskiego Tygodnia Sportu

Informujemy, że w opublikowanym kalendarzu imprez sportowych nastąpiły dwie zmiany związane
z lokalizacją imprez:
- 30.05 - Wiemy i umiemy - zawody sportowo – pożarnicze, turniej wiedzy pożarniczej – Ośrodek Kultury
i Sportu w Gaszowicach,
- 27,30,31.05 – Piłkarskie turnieje dzikich drużyn – boisko piłkarskie w Piecach.

Z przyjemnością pragniemy poinformować, iż 10 maja 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbyło się uroczyste podpisanie Umów o warunkach i sposobie realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Zarządem LGD – w przypadku LYSKOR-u reprezentowanym przez prezesa Pana Radosława Łuszcz.
W związku z powyższym Stowarzyszenie w pełni rozpoczęło nowy okres programowania, w którym dysponuje nowymi środkami na rozwój obszaru w wysokości ponad 1,7 mln. euro. Ponad 50% środków przeznaczonych na wdrażanie LSR tj. ok. 675 tys. euro będzie skierowane na tworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto w ramach LSR przewiduje się realizację projektów infrastrukturalnych, projektów wspierających rozwój kapitału społecznego a także promujących nasz obszar.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom oraz przedstawicielom gmin członkowskich, organizacji społecznych i podmiotów gospodarczych, które aktywnie uczestniczyły w opracowaniu naszej strategii, za poświęcony czas oraz cenne uwagi i pomysły. Niech ta praca przekuje się na rozwój naszych miejscowości.

DSC 0525

Zapraszamy do udziału w pierwszym z cyklu zamkowych bazarków. Rozpoczynamy od tematu dziecięcych ubranek, zabawek i różnych akcesoriów.

Po pierwsze zapraszamy chętnych rodziców do zgłoszenia swoich stanowisk - doskonały czas do przewietrzenia szaf Waszych pociech. Po drugie zapraszamy Wszystkich którzy mają ochotę kupić w dobrej cenie rzeczy ładne, unikatowe, przydatne.

Regulamin i zgłoszenie dostępne na stronie internetowej SDL Spichlerz: 

http://www.sdlspichlerz.pl/2016/05/zamkowy-bazarek-21-maja-2016-r.html

tranzyt2016

automobilklub

31 maja br. (niedziela) na drogach gminy Gaszowice zostaną przeprowadzone zawody motoryzacyjne pn. „Amatorski Rajd Samochodowy Gaszowice – Lyski - 2015”. Zawody odbędą się w godzinach od 7.00 do 17.00. Na terenie Gminy Gaszowice odcinki specjalne zlokalizowane są na następujących ulicach: Graniczna, Lipowa, Kolejowa, Zielona, Czernicka, Biskupa.

Baza zawodów będzie zlokalizowana na boisku przy Szkole Podstawowej w Gaszowicach, skąd będą wyjeżdżały wszystkie załogi do każdej pętli.

Za powstałe utrudnienia z góry przepraszamy.

Za organizację zawodów odpowiada Automobilklub Ślązak.

koncert operetkowy

banner large rectangle

Poniżej zamieszczamy zbiorcze wyniki z komisji obwodowych pracujących na terenie gminy Gaszowice podczas II tury wyborów prezydenckich z dnia 24 maja 2015 r. Frekwencja wyniosła 54,40%.

Wyniki zbiorcze - pobierz

Wybory Prezydencja Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 24 maja 2015 r. lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00.

Wykaz lokali wyborczych:

Lokal wyborczy Nr 1 w Gaszowicach
Ośrodek Kultury i Sportu,
44-293 Gaszowice, ul. Rydułtowska 7

Lokal wyborczy Nr  2 w Gaszowicach
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki,
44-293 Gaszowice, ul. Rydułtowska 8

Lokal wyborczy Nr 3 w Piecach
Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej, 44-293 Piece, ul. Rydułtowska 9

Lokal wyborczy Nr 4 w Szczerbicach
adres siedziby komisji: Zespół Szkolno-Przedszkolny, 44-293 Szczerbice, ul. Szkolna 6

Lokal wyborczy Nr 5 w Szczerbicach
Zespół Szkolno-Przedszkolny, 44-293 Szczerbice, ul. Szkolna 6

Lokal wyborczy Nr 6 w Czernicy
Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego,
44-282 Czernica, ul. Wolności  41

Lokal wyborczy Nr 7 w Czernicy
Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego,
44-282 Czernica, ul. Wolności  41

Szczerbickie Święto Roweru

OG-BR.0002.5.2015

ZAWIADOMIENIE

Przewodniczący Rady działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 594 z późn. zm.) zwołuje na dzień 28.05.2015 r. o godz. 15:00 sesję Rady Gminy Gaszowice w sali Ośrodka Kultury w Czernicy przy ulicy Wolności 39.

Więcej

piknik historyczny

Przedsiębiorco!

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rybniku zaprasza do skorzystania z bezpłatnych konsultacji Specjalistów do spraw Funduszy Europejskich w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rybniku przy ul. Powstańców Śląskich 34.
Godziny pracy: pon. 7.00-17.00, wt-pt. 7.30-15.30
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem:
www.rpo.slaskie.pl/PunktyInformacyjne
Telefony do konsultantów: 32 431 50 25 lub 32 423 70 32
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W najbliższą sobotę tj. 23.05.2015 r. na dziedzińcu Zameczka w Czernicy odbędą się Targi Ekonomii Społecznej pn. "Razem możemy więcej". Zapraszamy od godz. 10:00 do 14:00. Wiele atrakcji oraz niespodzianek. Wstęp wolny! Powiat Rybnicki w ramach projektu „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, zachęca do zapoznania się z działalnością i dorobkiem organizacji pozarządowych oraz miłego spędzenia czasu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

targi ekonomii spolecznej

Zapraszamy do wzięcia udziału w II Czernickim Biegu Ulicznym odbywającym się pod hasłem 25 lat samorządności.

W dniu 4 czerwca 2015 r. zapraszamy mieszkańców gminy Gaszowice oraz wszystkich zainteresowanych biegaczy do przebiegnięcia pięciokilometrowej lub dziesięciokilometrowej trasy na terenie Czernicy. Bieg wystartuje o godzinie 14:00. Po zakończeniu biegu wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w IV Pikniku Historycznym. Dla zwycięzców przewidziano nagrody. Szczegóły www.sdlspichlerz.pl

II Czernicki Bieg Uliczny

W dniu 31 grudnia 2015 roku kończy się kadencja ławników sądów powszechnych 2012-2015. Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 133 z późn. zm.) Rada Gminy powinna wybrać ławników na nową kadencję do końca października. Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach ustaliło, że na rozpoczynającą się z dniem 1 stycznia 2016 roku kadencję Rada Gminy Gaszowice winna wybrać do orzekania w Sądzie Okręgowym 4 ławników, a do orzekania w Sądzie Rejonowym w Rybniku 2 ławników, w tym do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy 1 ławnika.

Przed przystąpieniem do wyborów rada gminy powołuje zespół, który przedstawia na sesji rady gminy swoją opinię o zgłoszonych kandydatach, w szczególności w zakresie spełnienia przez nich wymogów określonych w ustawie.

KTO MOŻE ZOSTAĆ ŁAWNIKIEM
Ustawa prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi że:
Ławnikiem może być wybrany ten, kto:
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2) jest nieskazitelnego charakteru,
3) ukończył 30 lat,
4) jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
5) nie przekroczył 70 lat,
6) jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
7) posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ ŁAWNIKIEM
Ustawa prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi że:
Ławnikiem nie może być:
1) osoba zatrudniona w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze,
2) osoba wchodząca w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego,
3) funkcjonariusz Policji oraz inna osoba zajmująca stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń,
4) adwokat i aplikant adwokacki,
5) radca prawny i aplikant radcowski,
6) duchowny,
7) żołnierz w czynnej służbie wojskowej,
8) funkcjonariusz Służby Więziennej,
9) radny gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.

KTO MOŻE ZGŁASZAĆ KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW
Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin:
1) prezesi właściwych sądów,
2) stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych
3) co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.
TERMIN ZGŁASZANIA KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW
Termin zgłaszania kandydatów upływa 30 czerwca 2015 roku.

WYMAGANE DOKUMENTY
Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia, której wzór określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia. (Dz. U. z 2011 r., nr 121, poz. 693).

Do karty zgłoszenia kandydat ma obowiązek załączyć:
1) informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby,
2) oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
3) oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona,
4) zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika,

Wszystkie ww. dokumenty powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia.

5) dwa zdjęcia zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową, zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa, dołącza się również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji. Dokumenty te powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przez dniem zgłoszenia.

Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się również listę osób zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających kandydata.

Rada Gminy Gaszowice będzie zasięgać opinii o kandydatach na ławników od Wojewódzkiego Komendanta Policji.

 

Wzory dokumentów:


Wzory dokumentów można pobrać również w Urzędzie Gminy Gaszowice przy ulicy Rydułtowskiej 2 w pokoju 20.
Informacje związane z wyborami ławników udzielane są pod numerem tel.: 32/4327150.

Karty zgłoszenia kandydata na ławnika sądowego wraz ze wszystkim niezbędnymi dokumentami należy składać w Urzędzie Gminy Gaszowice w pokoju 13 (I piętro) w godzinach pracy Urzędu tj.
- poniedziałek w godz. od 7:30 do 16:30
- wtorek - czwartek w godz. od 7:30 do 15:30
- piątek w godz. od 7:30 do 14:30

Zgłoszenia kandydatów, które nie będą spełniać wymogów formalnych lub te, które wpłyną do Rady Gminy po 30 czerwca 2015 r., pozostawia się bez dalszego biegu.

OPŁATY
Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika.
Koszt opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi podmiot, którego dotyczy odpis lub zaświadczenie.

Regionalna Droga Racibórz Pszczyna

Mistrzostwa MTB Gminy Gaszowice

Cross rowerowy 13.05.2015
Mistrzostwa MTB Gminy Gaszowice
ŚLĄSKA LIGA ROWEROWA MERIDA CUP

Zarząd Ludowego Klubu Sportowego Feniks zaprasza wszystkich sympatyków kolarstwa na cross rowerowy, który odbędzie się 13.05.2015 r. w Czernicy.

Szczegółowy plan imprezy oraz regulamin - pobierz.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

II rata opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2015 r.

Urząd Gminy Gaszowice, przypomina o obowiązku dokonania opłaty (II RATA) za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż/podawanie napojów alkoholowych w roku 2015 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja 2015 r.  Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Gminy Gaszowice: Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju, nr: 56 8470 0001 2040 0051 5025 0001 z uwzględnieniem na dowodzie opłaty adresu placówki oraz okresu za jaki jej dokonano.
Dopełnienie powyższego obowiązku jest warunkiem zachowania przez przedsiębiorcę uprawnień do kontynuowania sprzedaży napojów alkoholowych. W przypadku niedokonania opłaty II raty w odpowiedniej wysokości i nieprzekraczalnym terminie do 31.05.2015 r. zezwolenie wygasa. Przedsiębiorca, którego zezwolenie wygasło z ww. przyczyn, może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu zezwolenia. Termin do wniesienia opłaty nie podlega przywróceniu, bez względu na przyczyny jego niedotrzymania.

banner large rectangle

Poniżej zamieszczamy zbiorcze wyniki z komisji obwodowych pracujących na terenie gminy Gaszowice podczas I tury wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2015 r. Frekwencja wyniosła 49,09%.

Wyniki zbiorcze - pobierz

Wybory Prezydencja Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 10 maja 2015 r. lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00.

Wykaz lokali wyborczych:

Lokal wyborczy Nr 1 w Gaszowicach
Ośrodek Kultury i Sportu,
44-293 Gaszowice, ul. Rydułtowska 7

Lokal wyborczy Nr  2 w Gaszowicach
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki,
44-293 Gaszowice, ul. Rydułtowska 8

Lokal wyborczy Nr 3 w Piecach
Gimnazjum im. Ziemi Śląskiej, 44-293 Piece, ul. Rydułtowska 9

Lokal wyborczy Nr 4 w Szczerbicach
adres siedziby komisji: Zespół Szkolno-Przedszkolny, 44-293 Szczerbice, ul. Szkolna 6

Lokal wyborczy Nr 5 w Szczerbicach
Zespół Szkolno-Przedszkolny, 44-293 Szczerbice, ul. Szkolna 6

Lokal wyborczy Nr 6 w Czernicy
Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego,
44-282 Czernica, ul. Wolności  41

Lokal wyborczy Nr 7 w Czernicy
Szkoła Podstawowa im. H. M. Góreckiego,
44-282 Czernica, ul. Wolności  41

Już 15 maja kolejna szansa na nocne poznawanie tajemnic Czernicy!

Czy jesteś gotowy zmierzyć się z zawiłymi zagadkami z przeszłości?

Czy Twoje serce i umysł są na tyle szlachetne, aby śmiało sięgnąć po pradawny pierścień barona Hugo von Roth?

Czy masz na tyle odwagi, aby stawić czoło wszelkim przeciwnościom losu podczas poszukiwań?

Oto odnaleziony został stary rękopis Friedricha Roth! Zawiera on mapę z zamierzchłych czasów oraz wskazówki dotyczące miejsca ukrycia największego skarbu barona Hugo von Roth – pierścienia o niezwykłej mocy. Musisz się pospieszyć, bo duchy z przeszłości, które posiadają wiedzę mogącą pomóc w rozwiązaniu zagadki, pojawiają się w dawnej posiadłości barona jedynie na krótki moment, raz w roku – w tę jedną, niezwykłą noc – 15 maja!

Czas ucieka, nie zwlekaj, spiesz się i przybywaj do Czernicy – może to właśnie Ty zostaniesz śmiałkiem, któremu uda się odnaleźć pierścień i poznać jego tajemnicę!

Więcej informacji na www.sdlspichlerz.pl

Objazdowy Jarmark Ofert

SEKAP
Rządowe Centrum Legislacji
Epuap
Subregion Zachodni