kiermasz wilkanocny

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. W piątek 7 kwietnia zajmą się nim radni podczas Sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

„Finalizujemy żmudny proces związany z uchwałą antysmogową. Wszyscy jesteśmy zgodni, że zmiany w tej dziedzinie należy wprowadzić, by rozpocząć realne działania w walce o czyste powietrze. Sukcesem była już sama debata nad tym projektem – istniały różnice zdań co do szczegółów proponowanych rozwiązań, ale udało nam się wypracować wspólne stanowisko, które przedstawimy na najbliższej sesji radnym – powiedział Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Przyjęty przez Zarząd projekt jest wynikiem kompromisu po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, w trakcie których wpłynęło prawie sześć i pół tysiąca uwag i po konsultacjach z gminami i powiatami z regionu, z których aż 90 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem uchwały (83 jednostki oczekiwały wprowadzenia zmian w uchwale).

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej obejmują całe województwo śląskie i cały rok kalendarzowy. Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna. Wprowadza zakazy lub ograniczenia, które mają spowodować „cywilizowane spalanie”, co oznacza stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

do2017

W minioną sobotę, 25 marca odbył się VI Turniej Piłki Siatkowej Samorządowców. Drużyny z każdej gminy wraz z drużyną Powiatu Rybnickiego zmierzyły się w systemie „każdy z każdym” na hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Zawody rozpoczął krótkim wstępem Starosta Damian Mrowiec życząc wszystkim dobrej zabawy.

Wszyscy w bojowych nastrojach pokazali wysokie umiejętności sportowe i wzajemnie się dopingowali, a cały turniej rozegrano w duchu fair play i w atmosferze dobrej rozrywki. Po zaciętej walce, na szczycie podium uplasowała się drużyna Gminy Gaszowice, drugie miejsce przypadło Gminie Świerklany, która przywiozła ze sobą wiernych kibiców, a na III pozycji stanęła drużyna Gminy Czerwionka-Leszczyny, którą dopingował również Burmistrz Wiesław Janiszewski. Zaraz za podium uplasowała się drużyna Powiatu Rybnickiego, na V miejscu Gmina Jejkowice, a VI miejsce zajęła Drużyna Gminy Lyski. Zwycięska drużyna z Gminy Gaszowice wystąpiła w następującym składzie: Barbara Watoła - kapitan, Paweł Bugdol, Marek Masarczyk, Krzysztof Lorek, Piotr Górecki, Szymon Korbel, Mirosław Pytlik.

Sędziowie przyznali również dwa wyróżnienia: dla Najlepszego Zawodnika - został nim Marek Masarczyk z Gminy Gaszowice oraz dla Najstarszego Zawodnika, Mariana Kotyrba z Gminy Świerklany. Na zakończenie Starosta Rybnicki pogratulował doskonałej gry, podziękował za obecność i zaangażowanie oraz razem z pozostałymi organizatorami wręczył zwycięzcom puchary i dyplomy uczestnictwa.

Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy pięknego wyniku, a wszystkim graczom świetnego widowiska.

OG-BR.0002.3.2017

ZAWIADOMIENIE

Przewodniczący Rady działając na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) zwołuje na dzień 30.03.2017 r. o godz. 16:00 sesję Rady Gminy Gaszowice w Ośrodku Kultury w Czernicy, przy ulicy Wolności 39.

 

Więcej

Od 21 marca do 27 kwietnia bieżącego roku we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00  Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Doradcy podatkowi  będą dyżurować pod telefonem komórkowym  513 152 218, pod którym osoby niepełnosprawne mogą uzyskać informacje o przysługujących im ulgach i uprawnieniach podatkowych. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca podatkowy będzie oddzwaniał na własny koszt.

„Doradcy Podatkowi Niepełnosprawnym" to ósma tego typu wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Samorządu Doradców Podatkowych - Oddział Śląski. Wydarzenie zostało objęte patronatem Wojciecha Saługi - Marszałka Województwa Śląskiego.

doradcy podatkowi niepelnosprawnym

Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz, Ośrodek Kultury w Czernicy, Spółdzielnia Socjalna Horyzonty Kultury oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do czernickiego zamku na konferencję poświęconą zagadnieniu śląskiej wsi na przestrzeni wieków.

Wstęp wolny.

konferencja

Horyzonty Kultury zapraszają na comiesięczne spotkanie z teatrem 26 marca 2017 r. o godz. 15:00. Tym razem "Kopciuszek" w wykonaniu Teatru BAJKOWSCY.
Koszt 8 zł/osoby.

 

teatr bajkowscy

patryk

Urząd Gminy Gaszowice informuje iż w dniu 13.03.2017 r. w Łukowie Śl.  przy ul. Kolejowej 20A zastał zabrany  bezdomny pies do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku ul. Majątkowa 42. Jest to pies mieszaniec mały rudy.

Telefon 32 424 62 99

W związku z realizacją projektu „Turysto zatrzymaj się i odpocznij! Przebudowa i doposażenie miejsc rekreacyjnych” realizowanego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 Gmina Gaszowice informuje, że stronie http://bip.gaszowice.pl/szukaj/przetarg dokonano upublicznienia zapytań ofertowych dla realizacji w/w projektu.

Urząd Gminy Gaszowice informuje iż w dniu 9.03.2017 r. w Gaszowicach  przy ul. Pogwizdowskiej 47 zastał zabrany  bezdomny pies do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rybniku ul. Majątkowa 42. jest to pies mały  czarny podpalany, wiek ok. 11 miesięcy i posiada czerwoną obrożę.

Telefon 32 424 62 99

sodrINFORMACJA
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku
informuje,
że w okresie przyjmowania wniosków obszarowych
od 15 marca do 15 maja br.
dyżur pracownika Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
w Urzędzie Gminy Gaszowice
odbywać się będzie w każdy
czwartek
w godz. 8.15 – 12.00

 

UWAGA:
W celu usprawnienia pracy prosimy o wcześniejsze zapisywanie się u pracownika, tel. 784 450 901

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Rybniku zaprasza na bezpłatne spotkanie informacyjne ”Baza Usług Rozwojowych – Fundusze Europejskie na szkolenia dla przedsiębiorstw”,  które odbędzie się w naszej siedzibie  w dniu 16 marca 2017.

Spotkanie będzie poświęcone nowym zasadom dofinansowania ze środków UE szkoleń i doradztwa dla pracowników i właścicieli firm sektora MŚP.

Tematyka spotkania:

  • Co to jest Baza Usług Rozwojowych?
  • Jakie przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie na szkolenia i doradztwo dla pracowników i właścicieli firm?
  • Jaka jest wysokość dofinansowania i od czego zależy?
  • Jakie są warunki i zasady dofinasowania usług szkoleniowo-doradczych dla przedsiębiorstw?
  • Jakie obowiązki ciążą na przedsiębiorstwie w związku z otrzymanym dofinansowaniem?
  • Na jakich zasadach usługi firm szkoleniowych i doradczych mogą być wspierane środkami unijnymi?
  • Jakie są obowiązki firmy szkoleniowej /doradczej oferującej usługi z możliwością dofinansowania?

Termin: 16 marca 2017 r.
Godz. spotkania: 10.00-12.00
Miejsce: Rybnik, ul. Powstańców Śląskich 34

Aby zgłosić się na spotkanie, prosimy o  przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. formularza zgłoszeniowego ze strony: http://rpo.slaskie.pl/czytaj/baza_uslug_rozwojowych__fundusze_europejskie_na_szkolenia_dla_przedsiebiorstw22717

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani inną tematyką spotkań lub chcielibyście je zorganizować w Państwa siedzibie, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32/431 50 25 lub 423 70 32

Horyzonty Kultury i Ośrodek Kultury w Czernicy zapraszają na Kulturalną BabaBibę 8 marca 2017 r. o godz. 17:00.
Naszym Gościem będzie wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pani dr hab. Aleksandra Skrzypietz, która opowie o nietuzinkowej królowej Margot - ostatniej perle Walezjuszów. Spotkanie będzie także okazją do nabycia najnowszej publikacji Pani Aleksandry Skrzypietz. Zaprezentujemy także spektakl na byfyju "Kobiety z torebki". W Kawiarni Rothówka będzie można rozkoszować się nowymi sokami Pyrsk i naszą specjalnością - bezą w sosie malinowym.

Ośrodek Kultury w Czernicy - Kawiarnia Rothówka, ul. Wolności 39.
Wykład - wstęp wolny
Spektakl - 5zł/osoby

palenie

APEL
Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku
w sprawie zaniechania wypalania traw i pozostałości roślinnych

W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związanych z wypalaniem traw. Na terenie województwa śląskiego w okresie wiosennym powstaje kilkanaście tysięcy pożarów traw, które trawią tysiące hektarów powierzchni.

Efektem wypalania są często niekontrolowane pożary, skutkujące niejednokrotnie dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Celowe podpalenia traw stanowią ponad 90% wszystkich pożarów łąk i lasów.
Dzieje się tak z dwóch powodów, pierwszym , zdecydowanie częstszym jest zwykłe chuligaństwo a ze względu na pobudki, którymi kierują się sprawcy i ogrom strat, trudno wręcz ten proceder tłumaczyć, można jedynie ubolewać. Drugim powodem jest wciąż funkcjonujący w świadomości mit, że wypalanie traw poprawi jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to „najtańszy herbicyd" do zwalczania chwastów. Nic bardziej błędnego!
Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, także takie które są dla nas nie tylko pożyteczne, ale bez których nie moglibyśmy przeżyć. Pożary zabijają owady, które zapylają rośliny dające nam pożywienie.
Pożary wyjaławiają również glebę niszczą lasy. Przywrócenie po takich „praktykach" właściwego stanu powierzchni ziemi jest skomplikowane i wymaga często pracy wielu pokoleń leśników i rolników!
Wypalanie traw to zjawisko niebezpieczne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi i niektórych obiektów budowlanych. To często wstęp do groźnego pożaru.
Bo choć po zimie gleba jest wilgotna, to wyschnięte trawy w połączeniu ze zmiennymi wiatrami powodują, że ogień dociera do zabudowań gospodarskich i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych (parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszarów chronionego krajobrazu i użytków ekologicznych).
Gęsty dym jaki powstaje podczas wypalania traw w pobliżu dróg, znacznie ogranicza widoczność. Sytuacja taka może stać się przyczyną wielu kolizji i wypadków samochodowych.
Pamiętajmy! Każdy pożar, to także koszty. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z budżetu państwa. Oznacza to, że wszyscy, całe społeczeństwo ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami traw.
Pamiętajmy! W świetle obowiązującego prawa, kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasch przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny.

Wypalanie traw jest surowo zabronione!

W dniu 15 marca 2017 r. w godz. 10.00 - 12.00 Punkt Pośrednictwa Pracy OHP organizuje VIII Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Rybniku. Targi będą miały miejsce w budynku CKI Politechniki Śląskiej w Rybniku przy ul. Kościuszki 54. Patronat honorowy nad Targami objął Pan Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie osobom poszukującym zatrudnienia lub pragnącym zmienić dotychczasową pracę, zapoznania się z oczekiwaniami i wymogami obecnego rynku pracy. Wszyscy zainteresowani będą również mieli też okazję do zasięgnięcia bezpłatnych porad specjalistów zajmujących się pozyskiwaniem środków na założenie działalności gospodarczej. Dla pracodawców natomiast Targi Pracy i Przedsiębiorczości są doskonałą okazją do zaprezentowania swojej oferty szerokiemu gronu potencjalnych kandydatów do pracy.

SEKAP
Rządowe Centrum Legislacji
Epuap
Subregion Zachodni